Ciekawostki sportowe, a bundesliga mecze

W styczniu rozpoczął działalność nowy zarząd PZPN, z prezesem Edwardem Sznajdrem. Zreorganizowano Wydział Szkolenia. Większość jego działań podporządkowana była sekcji reprezentacji, którą kierował Jacek Gmoch.


Bundesliga mecze, a ciekawostki dotyczące sportu

Zrezygnowano z zatrudnienia kierownika wyszkolenia. Jego obowiązki i zadania przejęli działacze społeczni. Nadal istniał konflikt na linii kluby kontra reprezentacja. Mimo to drużyna narodowa wygrała eliminacje w grupie z Portugalię, Danią i Cyprem i zakwalifikowała się do puli finałowej XI Mistrzostw Świata w Argentynie. Decydujące mecze z Danią i Portugalię poprzedziło gigantyczne tournee reprezentacji po Ameryce Południowej. Warto o tym pamiętać omawiając bundesliga mecze https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07.


Nową siłą w krajowym piłkarstwie stał się Śląsk Wrocław. Przed rokiem wywalczył Puchar Polski, a teraz mistrzostwo przed Widzewem, Górnikiem i Stalą. Z I ligi spadły dwa kluby śląskie ROW Rybnik i GKS Tychy. Awansowały Zawisza Bydgoszcz i Polonia Bytom. Turniej piłkarski VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Łodzi wygrała reprezentacja Katowic. W Polsce po raz pierwszy obradował Komitet Wykonawczy UEFA z prezydentem tej organizacji Włochem Artemio Franchi.


Sezon udanie rozpoczęli juniorzy. Na XXXI turnieju UEFA, po raz pierwszy zorganizowanym w Polsce (Kraków, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Nowy Sącz), zajęli trzecie miejsce za reprezentacjami ZSRR i Jugosławii. Drużynę polską prowadził Edmund Zientara. Brązowy medal Polacy wywalczyli również na turnieju Przyjaźni w NRD. Pierwsza reprezentacja zwycięsko przeszła w Argentynie przez eliminacje w grupie z RFN, Meksykiem i Tunezją. W puli finałowej już tak dobrze nie było. Powinno się także przedstawiać bundesligę i mecze.


Biało-czerwoni przegrali z Argentyną (0:2) 350 mecz reprezentacji i Brazylią (1:3). Zwycięstwo nad Peru (1:0) jednak utrzymało Polaków w ścisłej czołówce światowej. W lidze po 28-letniej przerwie tytuł mistrza Polski wrócił do Krakowa. Zespół Wisły cały czas górował nad rywalami. Królem strzelców I ligi został jej reprezentant Kazimierz Kmiecik. Dalsze miejsca zajęły Lech Poznań i Zagłębie Sosnowiec. Spadły Górnik Zabrze i Zawisza Bydgoszcz. W europejskich rozgrywkach pucharowych tylko Wisła, eliminując mistrzów Belgii i Czechosłowacji, awansowała do ćwierćfinału Klubowego Pucharu Europy.


Kolejne niepowodzenie reprezentacji w eliminacjach mistrzostw Europy w grupie z Holandią, NRD, Islandią i Szwajcarią. Pierwszy mecz z Islandią w Reykjaviku (1978) prowadził Jacek Gmoch, pozostałe nowy selekcjoner Ryszard Kulesza. O awansie Holandii zadecydowały 3 punkty stracone przez nas w meczach z NRD. Nie powiodło się również reprezentacji olimpijskiej przed olimpiadą w Moskwie. W Japonii na mistrzostwach świata juniorów starszych (do 20 lat) Polska zajęła czwarte miejsce. Trenerem tej drużyny był Henryk Apostel. Natomiast zupełną klapą zakończył się start juniorów młodszych (do 19 lat) na turnieju UEFA w Austrii także w nakierowaniu na bundesliga mecze.


W lidze spora niespodzianka Ruch Chorzów trenowany przez Leszka Jezierskiego zdobył mistrzostwo Polski. Odpadł jednak już w pierwszej rundzie Klubowego Pucharu Europy z Dynamem Berlin. Puchar Polski wywalczyła w Lublinie Arka Gdynia. Z I ligi spadły Pogoń Szczecin i Gwardia Warszawa, awansowały Górnik Zabrze i Zawisza Bydgoszcz. Królem strzelców ekstraklasy ponownie został wiślak Kazimierz Kmiecik.